Az izraeli Yad Vashem holokauszt emlékközpont Világ Igaza kitüntetését azoknak a nem zsidó személyeknek adja, akik zsidókat mentettek a holokauszt idején. A Világ Igaza cím adományozására akkor kerülhet sor, ha a rendelkezésre álló adatok (túlélők vallomása vagy egyéb dokumentumok alapján) egyértelműen bizonyított, hogy egy nem zsidó személy életét, szabadságát és biztonságát kockáztatta annak érdekében, hogy
Az izraeli parlament (Knesszet) 1953-ban hozott törvényt arról, hogy létrehozzák a Jad Vasem (Yad Vashem) Intézetet azzal a céllal, hogy összegyűjtsék a holokauszttal, a hatmillió zsidó elpusztításával összefüggő dokumentumokat, és felvegyék a kapcsolatot azokkal a keresztény emberekkel, akik segítettek üldözött zsidó társaikon. A Világ Igaza elismerés története 1963-ig nyúlik vissza, ekkor indult útjára Izraelből az
A Magyar Zsidók Központi Tanácsa Magyarország német megszállása után német utasításra felállított testület, amelynek feladata a németek és a zsidó közösségek közötti közvetítés, a megszállók információkkal való ellátása és utasításaik végrehajtása volt. Elnöke Stern Samu volt. A magyar kormány által április 22-én kiadott rendelet a már létező Zsidó Tanács működésére adott utasítást, és nevét Magyarországi
A holokauszt idején zsidó származásuk miatt üldözött emberek életének, javainak megmentésére tett erőfeszítések, mentési akciók.
A náci, fajvédő politika által zsidónak tekintett állampolgárok jogait, életlehetőségeit korlátozó törvények a II. világháború előtt és alatt Németországban és más, német befolyás alatt álló európai országokban.
Ciánvegyületet (hidrogén-cianid) tartalmazó rovarirtó szer, amelyet 1941-től a náci megsemmisítőtáborokban, elsősorban Auschwitz-Birkenauban a százezerszámra odahurcolt áldozatok, túlnyomórészt zsidók tömeges megsemmisítésére használtak. A gázkamrák nyílásaiba szórt kristályokból az emberek testmelegének hatására gáz keletkezett, amely néhány percen belül halált okozott.
Izrael Állam által 1953-ban, Jeruzsálemben alapított, a holokauszt kutatásával, oktatásával, forrásainak gyűjtésével és bemutatásával foglalkozó tudományos intézet. A holokauszt idején zsidókat önzetlenül mentő keresztények részére a Világ Igaza elismerést adományozza.
Középkori eredetű zsidóellenes népi hiedelem, amely a 20. századig számos alkalommal szolgált a zsidóellenes erőszak igazolására. Lényege, hogy Peszach előtt a zsidók rituálisan keresztény szüzeket vagy gyermekeket ölnek le, és vérüket belesütik az ünnepre készített kovásztalan kenyérbe (pászkába), vagy más szertartáshoz használják fel. Az egyik leghírhedtebb magyarországi vérvád 1882-ben Tiszaeszláron robbant ki.
A külsőségeiben a középkori lovagrendekre emlékeztető rendet 1920-ban Horthy Miklós kormányzó alapította, fő célja a rendszerhez hű háborús veteránok jutalmazása és támogatásuk biztosítása volt. A címet és a vele járó földbirtokot a legidősebb fiúgyermek örökölhette.