A Wallenberg Emlékév keretében a Metró Galéria tablói júniusban és júliusban a magyarországi embermentők előtt tisztelegnek. A 2-es és 3-as metró vonalán látható képek és rövid magyarázó szövegek több mint harminc személyről, jelentősebb helyszínekről emlékeznek meg.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM), a Külügyminisztérium és a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány támogatásával létrejött kiállításhoz, továbbá a 30.000 példányban elkészült kísérőfüzethez a Holokauszt Emlékközpont szakmai munkával, a Carl Lutz Alapítvány és más társintézmények gyűjteményük anyagaival járultak hozzá. A május 31-én tartott megnyitó legfontosabb gondolata a remény, hogy ebben a formában minél több emberhez eljut a sokszor hozzánk hasonló, egyszerű embereknek az üzenete, akik e mentéseket véghezvitték, és „emberségről példát” mutattak. A bátor helytállás aktualitására és fontosságára hívták fel a kiállítás 2012. május figyelmet beszédeikben Rétvári Bence, a KIM államtitkára, Orosz Ferenc, a Raoul Wallenberg Egyesület elnöke és Deák Andrea, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület ügyvezető titkára.
A kiállítást megnyitó Kirschner Péter, az egyik ötletgazda és a kiállítás létrehozói közt szereplő Magyar Zsidó Kulturális Egyesület elnöke záró gondolatai is a jelennek szóló üzenetre világítottak rá: „Mert ahhoz nem kell bátorság, hogy romák házaira, zsidó temetők sírköveire horogkereszteket fessenek, meggyalázzák Wallenberg szobrát. Bátorság a vandál kezek lefogásához kell.”
A megnyitón Magyar Bori Kardos Dániel gitárkísérete mellett magyar és zsidó dalokat adott elő.
Külön köszönetüket fejezik ki a szervezők a Földalatti Vasút Múzeumnak a vendéglátásáért!
Virtuális tárlat az MNO oldalán>>