,,Akik nem emlékeznek a múltra, arra ítéltetnek, hogy újra átéljék azt.”
(Santayana)
Adatbázisunk bővítéséhez a forrásoknak két alaptípusa áll rendelkezésünkre. Egyrészt az egyes településeken feltárt névsorok (korabeli összeírásokat tartalmazó jegyzékek, helytörténeti feldolgozások, hitközségek által összeállított listák, emlékművek), másrészt a különböző (koncentrációs) táborok általában meglehetősen hevenyészett nyilvántartásai.
Községsoros nyilvántartásunk szerint jelenleg 1510 település szerinti listát őrzünk, míg a Tábori listák nyilvántartásában 418 névjegyzék található.
Lényeges különbség az alapforrásokhoz képest, hogy ezek egyrészt sokkal megbízhatatlanabbak, másrészt sokszor még a tényleges beazonosításhoz szükséges adatokat sem tartalmazzák. Több esetben (pl. emlékművek) előfordul, hogy pusztán a családfő nevét és a gyermekek számát adják meg.
A rendelkezésre álló, de részben még feltárandó tábori névjegyzékek hasonlóan sokrétűek. Volt, amikor az adott táborban vezettek halotti nyilvántartást, más helyen a civil anyakönyvbe jegyezték be az elhunytak adatait, esetenként a „Zugang” (szállítmányok) jegyzékeibe tüntették fel az elhalálozás tényét, s akadt, ahol a fogolytársak próbáltak az eseményekkel szinte egyidejűleg emléket állítani az áldozatoknak, megörökíteni a nevüket.
Nyilvántartásunk talán segítséget nyújt ahhoz is, hogy a helyi ismeretekre támaszkodva minél több településen készüljenek áldozati listák, vagy egészüljenek ki a már meglévők. Ehhez a munkához adatbázisunk alapján munkatársaink minden segítséget megadnak.