„Egy ember addig él, amíg emlékeznek rá.”
(Fekete István)
A Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány Alapító Okirata alapfeladataként határozza meg, hogy felmérést és nyilvántartást készítsen az ország különböző településein a zsidó közösséghez kötődő emlékművekről, emléktáblákról, emlékhelyekről és épületekről.
Az emlékhelyekkel a halottaknak adjuk meg a tisztességet, az élőknek pedig szükségük van egy helyre, ahol elhelyezhetik az emlékezés köveit és mécseseit. A felejtés ellen állítják a köveket, hogy emlékeztessenek a holokausztra.
2010-2011. kiemelt feladataként eddigi felméréseinket, kutatásainkat kívánjuk pontosítani és arról is tájékozódni szeretnénk, hogy a településeken található zsidó temetők milyen állapotban vannak és amennyiben szükséges, adatokkal hol kell segítséget nyújtanunk.
Amikor emlékezünk, emléket állítunk, az áldozatok mellett az embermentőkre is emlékeznünk kell. Azokra, akik segítettek embertársaikon, bújtattak, élelmeztek vagy hamis papírokat gyártottak, azaz saját életüket kockáztatva szembeszálltak a hatóságokkal.
Terveink szerint a fenti helyszíneket honlapunkon, digitális térképeken kívánjuk bemutatni. A budapesti térképen kerületenként, az országoson pedig megyénként jelenítjük meg őket.
Az adatok minél pontosabb összegyűjtése érdekében összeállítottunk egy 14 pontos kérdőívet, amit valamennyi önkormányzathoz szeretnénk eljuttatni a válasz reményében.
A térképek végleges elkészítéséhez igénybe vesszük a helytörténészek segítségét, akik értelemszerűen az adott településről a legtöbb ismerettel rendelkeznek.
Emlékhelyek nagyobb térképen való megjelenítése