Roby Lakatos
Kurátori interjú összefoglaló
Roby Lakatos, világhírű hegedűvirtuóz, világzenész
Roby Lakatos, a világhírű magyar hegedűvirtuóz – aki a magyar cigányzenét megújította azzal, hogy fuzionálta azt a klasszikus, a balkáni és az ortodox zsidó zenével, illetve a jazzel – aktív szereplője a nemzetközi roma holokauszt-megemlékezéseknek. A Roma and Sinti Philharmonic Orchestra (Roma–Szinti Filharmonikus Zenekar) 2002. november 3-i koncertjén is Roby Lakatos és zenekara adott koncertet a frankfurti Philantropin dísztermében. E jeles eseményen – mely a roma/cigány zenei örökség és a holokauszt-emlékezet összekapcsolását jelképezte – a Holokauszt Történetét Tanulmányozó és Dokumentáló Intézet akkori igazgatója, Micha Brumlik professzor és Romani Rose, a Németországi Szintik és Romák Központi Tanácsának elnöke is felszólalt. A Maestro jelenléte és muzsikája nemcsak zenei élményt nyújtott, hanem méltó módon tisztelgett a roma holokauszt áldozatai előtt.
Roby Lakatos többször fellépett rangos nemzetközi megemlékezéseken és gálákon, melyek a roma/cigány kultúra és emlékezet ápolását szolgálják. 2018. október 5-én például a németországi Heidelbergben, a Dokumentációs és Kulturális Központ rendezvényén lépett színpadra. „Star-Geiger Roby Lakatos, Shootingstar Sandro Roy [..] und Pianist Jermaine Landsberger […] vereinten bei ihrem Auftritt […] Groove, Virtuosität und Melancholie zu einer einzigartigen Mischung.” – írta a központ beszámolója, vagyis Lakatos és fiatal muzsikustársai fergeteges egyvelegét adták a lendületes groove-nak, briliáns virtuozitásnak és a cigányzene melankóliájának. Ez a különleges hangulat méltó keretet adott az emlékezésnek, hiszen a zene nyelvén szólt a közönséghez a roma holokauszt tragédiája.
Lakatos pályafutása során számos neves előadóval és rangos intézménnyel dolgozott együtt annak érdekében, hogy népszerűsítse a roma/cigány zenei kultúrát, és ébren tartsa a holokauszt emlékezetét. A Roma and Sinti Philharmonic Orchestra Riccardo M. Sahiti vezényletével rendszeres partnerévé vált. Közös fellépéseik közül kiemelkedik a 2021. őszi Morgenland Fesztivál (Osnabrück), ahol Lakatos hegedűjátéka Iva Bittová cseh énekes-hegedűművész expresszív előadásával és László Rácz cimbalomművész játékával fonódott össze a szimfonikus zenekar kíséretében. A fesztiválon rögzített koncert részletei bekerültek a „Der offene Blick” (Nyitott tekintet) című dokumentumfilmbe, amely azokat a roma és szinti művészeket mutatja be, akik alkotásaikban a történelmi trauma emlékét dolgozzák fel.
Nemzetközi gálakoncerteken is gyakran képviselteti magát. A Yehudi Menuhin szellemiségét idéző, 2016-os brüsszeli “Violins for Peace” gálán például a világ számos tájáról érkezett hegedűvirtuózzal együtt lépett fel. Olyan legendás művészek társaságában játszott, mint Vadim Repin, Dr. L. Subramaniam, Gilles Apap vagy Iva Bittová, hogy a zenén keresztül hirdessék a kultúrák közötti párbeszédet. Lakatos zenei nyitottságát jelzi, hogy Stéphane Grappelli jazz-hegedűs ikonnal és Randy Brecker jazz-trombitással, a klasszikus hegedű mestereivel, például Maxim Vengerov és Vadim Repin is együtt muzsikált különböző projektekben. Ezek az együttműködések – a londoni szimfonikus zenekartól a brüsszeli BOZAR palotáig – mind azt bizonyítják, hogy Lakatos hidat képez a különféle zenei világok és kultúrák között.
Kiemelkedő intézmények is elismerték és támogatták Lakatos misszióját. A Németországi Szintik és Romák Dokumentációs és Kulturális Központja többször hívta meg különleges eseményeire (ilyen volt a már említett heidelbergi koncert 2018-ban), ezzel is jelezve, milyen fontosnak tartják az ő zenei üzenetét az emlékezetpolitikában. Többek között az Európai Parlament falai között is felcsendült Roby Lakatos hangzásvilága a holokauszt megemlékezéseken.
Roby Lakatos művészetének egyik kulcseleme a roma/cigány és zsidó zenei hagyományok tudatos ötvözése. Hegedűsként a klezmer – a kelet-európai zsidó zene – ugyanúgy sajátja, mint a magyar cigányzene vagy a jazz. Nem véletlenül sorolják a klezmert is műfajai közé. Repertoárjában egymás mellett él a zsidó melódia és a tüzes magyar cigányzene, ami zenei párbeszédet teremt a két kultúra között. Ezt a misszióját leginkább a Klezmer Karma című albumprojektben teljesítette ki, amely a Lakatos-féle cigányzenei stílust egy jiddis és klezmer repertoárral olvasztja egybe. A lemezen Lakatos együttese mellett közreműködik Myriam Fuks világhírű jiddis énekesnő, Aldo Granato olasz tangóharmonikás és a Franz Liszt Kamarazenekar is, így a produkció valóban a roma/cigány, zsidó és klasszikus zene találkozásának ünnepe. A Klezmer Karma egyedi tisztelgés a zsidó és roma/cigány zenei örökség előtt. A lemezen felcsendülő dallamok a nyugati zene történetének leginspirálóbb melódiái közül valók, modern köntösbe ágyazva, jazz-, tangó- és akár funk-elemekkel fűszerezve. Lakatos ezzel is azt üzeni, hogy a roma/cigány és zsidó nép közös történelmi sorsa – az üldöztetés és kirekesztés évtizedei – a zene nyelvén közös művészi értékké formálható.
Lakatos számtalanszor bebizonyította, hogy a roma/cigány és zsidó hagyományok összeillesztése nemcsak zenei kísérlet, hanem művészi emlékezetmisszió is a részéről. Koncertjein megfér egymás mellett Brahms magyar táncainak cigány ihletése és egy klezmer-dallam fájdalmas hangja. Emlékeztetve arra, hogy a roma/cigány és zsidó kultúra évszázadok óta gazdagítja Európa zenéjét. Maga Lakatos is egy régi zenészdinasztia sarja. Ősei közt ott van Bihari János cigányprímás, míg mesterei között említhetjük a zsidó származású Yehudi Menuhint, aki felismerte tehetségét. Lakatos tehát zenei örökségében is hordozza e két nép kultúrájának találkozását.
Roby Lakatos számára a zene nem puszta szórakoztatás, hanem híd a múlt és jelen között. Művészi pályáját áthatja a szándék, hogy a holokauszt roma/cigány és zsidó áldozataira való emlékezést életben tartsa.
A roma holokauszt nemzetközi emléknapjain és a hozzájuk kapcsolódó kulturális programokban betöltött szerepe, valamint a roma/cigány és zsidó zenei hagyományokat ötvöző életműve mind azt bizonyítják, hogy Lakatosnak az emlékezés művészi misszióvá vált. Zenéjével összekapcsolja a múlt fájdalmát a jelen katarzisával, és így válik az emlékezet élő részévé minden egyes hang, ami a hegedűjéből felcsendül.
Portrait Interview – Curator’s Summary: Roby Lakatos, violin virtuoso and world musician
Kurátor: Dr. Gulyás Klára
A bemutatott kurátori interjú összefoglalók tudományos műveknek minősülnek, amelyek a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény védelme alatt állnak.
A bemutatásra kerülő tartalmak a kutatás folyamatban lévő eredményei, amelyek első alkalommal kerülnek nyilvánosság elé. A kiállításhoz kapcsolódó tudományos publikáció megjelenéséig e művek tudományos célú idézése, bármilyen egyéb felhasználása és további közlése, terjesztése kizárólag a szerzők előzetes hozzájárulásával lehetséges.
A kötet megjelenését követően a kutatási eredmények a tudományos hivatkozás általános szabályai szerint használhatók majd fel.