Az Országos Széchényi Könyvtárban Eltiporva címmel kiállítás tekinthető meg, mely az 1944-es könyvbetiltásokat, a könyvmegsemmisítést, valamint a könyvtár kézirattára akkori vezetőjének, Halász Gábornak az életművét és tragikus sorsát mutatja be.
A KONFERENCIÁRÓL
A megnyitó előtt, május 28-án konferenciát rendeztek a kiállításon bemutatott események történelmi hátteréről.
A konferencia elnöke: Ujváry Gábor történész
Előadások:
Romsics Ignác: Zsidóság és antiszemitizmus a Horthy-korszakban
Szécsényi András: Az egyetemi bajtársi egyesületek szerepe a két világháború közötti antiszemitizmus erősödésében
Prof. Haraszti György: Mit tudott a magyar társadalom Auschwitzról 1944-ben? Az ‘Auscwitzi jegyzőkönyvek’ terjesztése 1944 nyarán
A KIÁLLÍTÁSRÓL
A kiállítás mindenekelőtt az utóbbi, a maga valóságában, de szimbolikus erejével is szörnyű pusztítást eredményező eseménysort kívánja érzékletesen bemutatni, rádöbbentve annak felmérhetetlen, elemi erejű hatására. A kor atmoszféráját a gondosan válogatott audiovizuális dokumentumok, archív híradók és személyes emlékezések idézik. Felhívjuk a figyelmet a német megszállás után gyors egymásutánban született, a zsidóság életét fokozatosan ellehetetlenítő intézkedésekre.
Kurátor: Nemeskéri Erika, Hanák Gábor, társkurátor: Földesi Ferenc.
A kiállítás helyszíne:
Országos Széchényi Könyvtár, 1827 Budapest, Budavári Palota F épület, 5. szint, Ereklyetér.
A kiállítás megtekinthető 2014. május 28. – július 12. között.
Nyitva tartás: keddtől szombatig 10 és 18 óra között.
A kiállítás megtekintése és a tárlatvezetés, filmvetítés is díjmentes.
Minden csütörtökön (május 29., június 5. 12., 19., 26., július 3., 10.), 15 órakor tárlatvezetést tartanak, amelyhez kapcsolódóan 16 órától a Századunk – Végjáték a Duna mentén történelmi ismeretterjesztő sorozat (rendező: Bokor Péter, szerkesztő: Hanák Gábor) epizódjai közül vetítünk egy-egy filmet szakértő bevezetésével.
A vezetést minimum hat jelentkező esetén tudják megtartani.
Részvételi szándékukat jelezzék e-mailben, vagy a 224–3742 telefonon hétfőtől csütörtökig 9–16 óra között, pénteken 9–13 óra között.
Bővebben a kiállításról az OSZK honlapján>>