“Auschwitzban nem csak a zsidó nép, hanem a kereszténység egy szelete is meghalt. Nem a hitük miatt gyilkolták az embereket, hanem azért, mert nem vették őket emberszámba: gazembereknek, megbízhatatlanoknak, vagyis zsidóknak bélyegezték őket” hangsúlyozta Bölcskey Gusztáv református püspök azon a kerekasztal beszélgetésen, amelyet a Szeged-Csanádi Egyházmegye és a Gál Ferenc Főiskola rendezett a budapesti Holokauszt Emlékközponttal és több más szervező közreműködésével közösen 2014. április 1-én.
A főiskola Klebelsberg termét megtöltő hallgatóság előtt öt vallási vezető és Török Csaba teológus kereste a választ olyan súlyos kérdésre, hogy milyen istenkép határozza meg az emberek mindennapjait az auschwitzi borzalmak után. Hogyan formálódott át az emberekben élő Isten? Miért nem fékezte meg a második világháború eseményeit? Hogyan emlékeznek az üldözöttek családtagjai és mit mondanak a keresztények? A magyarországi holokauszt hetvenedik évfordulója alkalmából megrendezett beszélgetést Haraszti György, a Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány kuratóriumának elnöke moderálta.
Az eseményről részletes beszámolót és képanyagot találhatnak a Magyar Kurír katolikus hírportálon és a Szeged Ma honlapján. A kerekasztal beszélgetés teljes terjedelmében megtekinthető a Bonum TV csatornáján.
Saját felvételünket videotárunkban láthatja.
A kerekasztal beszélgetés résztvevői voltak:
Bölcskei Gusztáv püspök
Kiss-Rigó László püspök
Lackner Pál püspök
Lednitzky András zsidó hitközségi elnök
Schőner Alfréd főrabbi, rektor
Török Csaba teológus
Moderátor:
Haraszti György egyetemi tanár
Szervezők:
Szeged-Csanádi Egyházmegye
Gál Ferenc Főiskola
Holokauszt Emlékközpont
Szegedi Zsidó Hitközség
Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem
Az Egyházi embermentők kiállítás megtekinthető a Klebelsberg Terem kistermében.