A 100 éve született Robert Capa nyolc kiállított eredeti képe kapcsán beszélgetünk 17 órától a legendás fotós életéről, egy haditudósító hétköznapjairól. Ezt követően 18 órától egy záró tárlatvezetéssel búcsúzunk az Emlék-képek időszaki kiállítástól. Majd 19 órától Réz Andrással elmélkedünk arról, milyen jelentésekkel is bír a zsidóság ábrázolása a filmeken. Akik pedig még nem jártak nálunk, 20 órától kezdődő tárlatvezetéseinken ismerhetik meg az Emlékközpont kiállításait és néhány csak ezen az estén bemutatott hétköznapi tárgy különös történetét. Részletes program>>
PROGRAM:
17:00 |
|
Egy haditudósító hétköznapjai
100 éve született Robert Capa – pódiumbeszélgetés
Születésének centenáriuma és a képeit bemutató Emlék-képek kiállítás kapcsán beszélgetünk a világhírű fotóriporter, Robert Capa életéről, képeiről és a haditudósítói munkáról.
A beszélgetés résztvevői:
Dr. Lengyel Beatrix, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának főosztályvezetője
Dr. Fisli Éva a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának főmuzeológusa
Friedmann Endre, az MTI World Press Photo nagydíjas fotográfusa
Dr. Somos András, az ATV szerkesztő-riportere.
18:00 |
|
Emlék-képek – Feledhetetlen XX. századi élettörténetek
időszaki kiállítás záró tárlatvezetése
Tárlatvezető: Takács István, a kiállítás kurátora
A kiállítás a 100 éve született világhírű fotós, Robert Capa 8 eredeti képe mellett az irodalom, a színházművészet, a sport, a tudomány, az építőművészet és a cirkuszművészet ikonikus alakjainak rövid életútjába enged bepillantást. A holokauszt áldozatává vált személyekről készült tablók mellett találkozhatunk a tárlaton Szomory Dezső, Radnóti Miklós és Zoli bohóc egy-egy dedikált kötetével, Richter Gedeon írókészletével, eredeti Harmath Imre kottákkal és a legendás jobbszélső, Braun Csibi eddig ismeretlen fotójával is.
19:00 |
|
Zsidók ábrázolása a filmművészetben
Réz András filmesztéta, író, kommunikációs szakember előadása
Réz András korábbi, a holokauszt filmek archetípusait bemutató előadásának folytatásaként a zsidók filmbéli megjelenítéséről készít tablót és mondja el kapcsolódó reflexióit. Peregnek majd emlékezetünk filmkockái Woody Allen, a Coen testvérek, Tarantino vagy éppen Szabó István filmjeit felidézve, közben pedig – előítéleteken túl és sztereotípiákon innen – nevetünk és sírunk: (m)ilyenek a zsidók?
20:00 21:00 22:00 23:00 |
|
T+T = Tárlatvezetés + tárgyak mesélnek
Indulási időpontok: 20 órától óránként az állandó kiállítás előteréből
A magyar holokauszt történetét és előtörténetét ismerhetik meg a látogatók állandó kiállításunkon a békés 19. század végétől a törvények, gettók és munkatáborok „falai” közé szorított, majd deportáló vonatokon a táborok poklába juttatott honfitársaink sorsán keresztül. Személyes élettörténetek, interaktív térképek, archív filmek vallanak a múltról.
A tárlatvezetés zárásaként hétköznapi tárgyak: egy darab linóleum, egy régi zseblámpa, egy napló vagy éppen egy kislány levelezőlapja mesélnek embertelenségről és helytállásról, rablásról és önzetlenségről, parányi bizonyítékaiként a nagybetűs történelemnek.
A tárgybemutatók a tárlatvezetéstől függetlenül is megtekinthetők a zsinagóga földszinti terében.
Kezdési időpontok: 21:00, 22:00, 23:00, 24:00.
Az Emlékközpont programjai a Múzeumok Éjszakája más helyszíneire is érvényes karszalaggal látogathatók és jegypénztárunkban is megvásárolhatók.
Felnőtt karszalag: 1500 Ft
Gyermek karszalag: (6-18 éves korig): 600 Ft
A karszalagok elővételben megrendelhetők az 1-455-3333-as telefonszámon illetve a regisztracio@hdke.hu e-mail címen.
Az elővételben megrendelt jegyek 2013. június 14-én 10 órától vehetők át a jegypénztárunkban.