2011 szeptemberében tizenhárom 10. és 11. évfolyamos diákunkkal vágtunk neki a projektnek. Számos jobbnál jobb ötlet után úgy döntöttünk, hogy egy állandó kiállítás formájában dolgozzuk fel a majd összegyűjtött anyagot.
A felkészülés keretében decemberben a győri zsidó lakosság történetével, együttélési modelljeivel ismerkedtünk meg. Egy rövid sétát követően a felújított zsinagógában hallgattuk meg egy előadást Dr. Szakál Gyulától a város zsidó közösségének múltjáról.
Februárban és márciusban a komáromi városi múzeumba, illetve az Észak-komáromi Menházba látogattunk, ahol megismerkedtek diákjaink a két városrész történetének kiemelkedő zsidó családjaival, személyiségeivel. Paszternák Tamás a hitközség vezetőjének fia látott bennünket vendégül a Menházban, a múzeumban és a zsinagógában.
Áprilisban a kiállítást készítettük elő, melynek címe „Elveszett közösségek” lett. Célunk az volt, hogy bemutassuk városunk elpusztult zsidó közösségének életét, tevékenységét; a város életében, iparosodásában, kulturális életében betöltött fontos szerepét és ezzel világítsunk rá arra a hiányra, amit elpusztításuk okozott. Öt tárlóban gyűjtöttük össze az anyagot. Az egyes táblák a zsidó közösségi élet színtereit, a két városrész zsidó családjainak tevékenységét, kiemelkedő személyiségeit mutatják be. Külön tárló foglalkozik a városban élt művészekkel, írókkal. A kiállítás utolsó része a temetőkről, a temetkezési szokásokról szól és bemutatja a Csillag erőd szomorú szerepét a vészkorszakban.
Április 25-én délután 14.00-kor nyitottuk meg kiállításunkat.
Iskolánk az idei tanévben ezzel a kiállítással emlékezett meg a holokauszt áldozatainak emléknapjáról.
Név | Méret |
---|---|
Jokai_osszefoglalo.docx | 19 KB |