A Holokauszt Emlékközpont mélyföldszinti kiállítóterében mintegy 1500 m2-nyi területen a magyar holokauszt történetét bemutató Jogfosztástól népirtásig címet viselő állandó kiállítás látható.
Az időszaki kiállítások a zsinagógatér karzatán kapnak helyet.
Mányi István építész föld alatti térbe helyezte a magyar holokauszt történetét bemutató kiállítást, jelezve: a bemutatott történetek az emberi erkölcs és morál sötét időszakát idézik fel. A tér belsőépítészeti elemei (padló lejtése, oszlopok tagolta tér) tovább erősítik az üzenetet: beleviszik a látogatót a történésekbe, érzékletessé teszik, hogy a lejtőn elindult folyamat miként jut el a legmélyebb pontig, a tömeggyilkosságig
“Az állandó kiállítás tervezése nem volt a feladatunk, de a térkapcsolatok rendszerében létrehoztuk annak gondolati – fizikai kereteit, mert e nélkül az épület sem értelmezhető.
Elképzeltünk egy tematikát, ahol a lejtőkkel, a függőlegesből kibillenő pillérekkel, ferde síkú mennyezetekkel tagolt térsorban az első zsidótörvény, a numerus clausus történelmi környezetétől indulva eljutunk az összeterelés rámpáján át, a sikolyszerű, derékszögben megtört, magát az elhurcolást leképező torokszorító beszűkülésig, majd a holokauszt ábrázolásáig.
Az innen emelkedő lépcsősorról már távoli jelként megjelenik a helyreállított tóraszekrény képe. Felfelé haladva egyre tágul a tér, a helyreállított templomtér, az emlékezés, a megpihenés tere. Katarzis."
Mányi István építész
Név |
---|
Állandó kiállítás |