Felhívás tanulmányok, memoárok, cikkek közzétételére a megújult számaiban.
Az országosan és külföldön is népszerű Holocaust Füzetek kiadvány több mint tíz éve megszűnt. Napjainkban elengedhetetlen a holokauszttal, a gyűjtemény gyarapításával és oktatásával komplex módon foglalkozó intézmény tudományos és hazai kutatást fejlesztő kezdeményezéseinek, tapasztalatainak, eredményeinek közkinccsé tétele, nyomtatott formában is.
A Holocaust Füzetek tudományos és ismeretterjesztő folyóirat, amelyet a Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány rendszeresen megjelentet.
A folyóirat az európai és hazai holokauszt históriáját hivatott bemutatni a történelmi, politikai folyamatok összefüggésrendszerébe ágyazva.
· Foglalkozik az európai holokauszt kialakulásával és a népirtás iparszerű véghezvitelével, a zsidók és más népcsoportok megsemmisítésével.
· Sokoldalúan elemzi a magyar-zsidó együttélés
· Tárgyalja a vészkorszak előzményeit, az üldöztetést, a jogfosztást, a kifosztást, a szabadságtól és az emberi méltóságtól való megfosztást, a kisegítő munkaszolgálat intézményét, a gettósítást, a tömeges deportálást, a koncentrációs és megsemmisítő táborok viszonyait.
· A magyar zsidóság tragédiájának bemutatása mellett gondot fordít a roma etnikum kirekesztésének, üldöztetésének és módszeres meggyilkolásának ismertetésére is.
· Kitér a hatalom bürokratikus intézményrendszerének működésére és felelősségére.
· Foglalkozik az üldöztetés túlélőinek viszontagságos hazatérésével és az itthoni fogadtatás anomáliávial, valamint a magyar társadalomba történő újra beilleszkedéssel.
· Teret ad a holokauszttal foglalkozó mai vitáknak (a politikai antiszemitizmus új jelenségei, a holokauszt manifesztációja a művészetekben, stb).
· Nagy súlyt helyez az embermentés és zsidó önmentés sokrétű megjelenítésére, az emlékezéskultúra fejlesztésére. Kardinális kérdésnek tartja a paradigmaváltást a holokausztoktatásban.
· Fogadja a társadalomtudományok, elsősorban a történelem, az irodalom, a pedagógia, a szociálpszichológia, a szociológia holokauszt témáját érintő kutatási eredményeit, gyakorlati alkalmazásait.
A Holocaust Füzetek a fenti célok, témakörök szellemében vár tanulmányokat, cikkeket, visszaemlékezéseket, dokumentumokat az alábbi műfajokban:
Tanulmány
Forrás
Memoár
Kitekintő
Szemle/Recenzió
A Holocaust Füzetek döntően tematikus lapszámokat jelentet meg. Az egyes számok tervezett tartalma:
– magyar-zsidó együttélés;
– embermentés;
– a rasszizmus, az antiszemitizmus és a kirekesztés mai kérdései;
– a holokausztoktatás pedagógiai és pszichológiai problémaköre;
– új hangsúlyok a holokausztkutatásban.
A tanulmányok, cikkek, visszaemlékezések, dokumentumok beadási határideje: 2016.június 5., illetve folyamatos.
Cím: info@hdke.hu