Színültig megtelt a Holokauszt Emlékközpont zsinagógája február 11-én Ferencz Győző irodalomtörténész előadására. A Radnóti-hagyaték gondozója arra keresi a választ, hogy Radnóti életműve az abdai tömegsír feltárása óta miért van folyamatosan és súlyosan jelen a magyarországi közgondolkodásban, és mitől olyan nyugtalanító ez a jelenlét, milyen kérdéseket vet fel, s milyen dilémákat nem enged kényelmesen lezárni.
A Könyvesblog így számol be az estről:
“Radnótinak már jó ideje kitüntetett helye van a magyar líratörténetben, versei mögött meghúzódó sorsa és magánélete elképesztően izgatja a közvéleményt. Ma is hatalmas az érdeklődés minden olyan információmorzsa iránt, ami vele, vagy a feleségével, Gyarmati Fannival kapcsolatos. A róla szóló könyveket elkapkodják, a vele foglalkozó beszélgetések mindig teltházasok, vannak azonban olyan társadalmi csoportok is, amelyekből Radnóti ma, 75 évvel a halála után is indulatokat vált ki.
Erre a jelenségre, „Radnóti Miklós nyugtalanító jelenlétére” kínált lehetséges magyarázatokat tegnap este Ferencz Győző irodalomtörténész, a Radnóti-hagyaték gondozója, aki a Holokauszt Emlékközpontban tartott előadást a kutatás jelenlegi állásáról. Az ő munkájának köszönhető, hogy az elmúlt években több fontos Radnótival kapcsolatos dokumentum is megjelenhetett. Például a naplója, amelynek minden eddiginél pontosabb szövegét tavaly adta ki a Magvető, vagy a Bori-notesz – Abdai dokumentumok, amely a Helikonnál jelent meg nemrég és az utolsó verseit, valamint az abdai tömegsír exhumálásakor megtalált dokumentumokat tartalmazza.”
A teljes blogbejegyzés itt olvasható. Az előadás teljes terjedelemben megtekinthető a Holokauszt Emlékközpont Youtube csatornáján.